Make your own free website on Tripod.com
Otosel © S. Çetinkaya. Kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.

TAŞITLAR VE SOSYAL YAŞAM

Taşıt kullanımı, çağımız insanının tutkusu, vazgeçilmez ihtiyaçlarından biridir. 19. yüzyılın son çeyreğinde ortaya çıkan ve hızla gelişen otomotiv sektörü, ekonomik boyutları ve yayılması, iş sahaları, ana teçhizat yatırımları, iç ve dış satışlar bakımından, dünya endüstrisinde çok önemli bir yere sahiptir. Oldukça geniş yan sanayii -yakıt, lastikler, çelik, yollar, parça ve aksesuarlar, servis organizasyonları, vb.- bu endüstrinin sınırlarını daha da zorlamakta ve genişletmektedir. Konforlu, güvenli, güvenilir, süratli, ekonomik özel taşıtların ve iyi yolların tercih edilmesi, şehirlerin genişlemesine, geniş park yerlerine sahip iş ve alışveriş merkezlerinin, nüfusun yoğun olduğu merkezlerden kenarlara kaydırılmasına olanak sağlamış, böylelikle insanların yaşama biçimlerinde de birtakım değişikliklere yol açmıştır.

Otomotiv sanayii, belirtilen pozitif gelişmelerin yanı sıra; trafik karmaşası, artan trafik kazalarına bağlı ölümler ve maddi hasarlar, çevre kirliliği, gürültü, petrol üretici ülkelere bağımlılık gibi bazı negatif faktörleri de beraberinde getirmiştir.

Sahip olanlarda bağımlılık yapan ve onların adeta eli ayağı haline gelen, henüz sahip olamayanların da hayallerini süsleyen bu teknoloji harikalarının da kullanıcılarından bazı beklentileri bulunmaktadır. Ekonomik, bakımlı, güvenilir ve uzun ömürlü olabilmeleri, kullanıcılarını üzmemeleri için; alım, kullanım ve satış aşamalarında dikkat edilmesi gereken küçük bazı noktalar bulunmaktadır. Yukarıdaki seçenekler sizi bu ipuçlarına bağlamak amacıyla düzenlenmiştir.
Ana sayfaya dönüş